niedziela, 1 lipca 2012

Gaudi & Güell, Spółka bez ograniczeń


Ciekawe jak potoczyłyby się losy Gaudiego, gdyby nie spotkanie z Eusebim Güellem – najbogatszym człowiekiem ówczesnej Barcelony. To dla niego architekt wykonał szereg prac, które przyniosły mu sławę i uznanie. Część dzieł znajduje się poza miastem, ale na szczęście te pozostałe możemy podziwiać w Barcelonie.

Wejście do pałacu
Palau Güell w dzielnicy El Raval był siedzibą licznej rodziny Güellów przez ponad 40 lat. Funkcjonalny, przestronny i bardzo nowoczesny jak na ówczesne czasy, ujawnił dziwne zamiłowanie Gaudiego do fantazyjnych kominów. 




Wnętrza
Centralny hol
System żaluzji

Wieżyczka na dachu
Kominy

Schody prowadzące do parku
Domek dozorcy
Projekt znany dzisiaj na całym świecie - Park Güell, na początku XX w. okazał się klapą. Na obrzeżach miasta miało powstać ekskluzywne osiedle ok. 60 domów, ukrytych pośród bujnej roślinności, harmonizujących z naturą. Centralny plac, gdzie spotykać mieli się mieszkańcy, wzorowany był na antycznej agorze. Otacza go podobno najdłuższa na świecie ławka – 110 m. falistego siedziska mieniącego się różnokolorową mozaiką. Niestety, zainteresowanie nieruchomościami nie było aż tak duże, jakiego oczekiwano, żeby nie powiedzieć żadne. Powstały tylko zabudowania gospodarcze i 2 domy. W jednym zamieszkał Güell, w drugim Gaudi. Chyba panowie nie trafili z pomysłem w tamte czasy, bo teraz prawdopodobnie odnieśli by wielki sukces ;-) W 1922 r. miasto odkupiło teren i urządziło park, dziś tłumie odwiedzany przez barcelończyków i turystów.
 
110-metrowa ławka
Domek administracji
Fantazyjne formy w parku

Brama wjazdowa z motywem smoka


















Finca Güell, kolejna posiadłość należąca do Eusebiego upiększona dziełami architekta, znajdowała się wtedy na przedmieściach. Słynna brama z kutego żelaza z motywem smoka to bardzo charakterystyczny obrazek z Barcelony.

Podobno kiedyś Gaudi powiedział: czasem wydaje mi się, że jesteśmy jedynymi, którym podoba się ta architektura. Na co Güell odparł: twoja architektura mi się nie podoba, ja ją szanuję. Przyjaźń Gaudiego i Güella trwała ponad 35 lat, aż do śmierci tego drugiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz