sobota, 1 września 2012

Czerwona cegła i mauretańskie ornamenty


Choć trudno sobie to wyobrazić, Barcelona, oprócz Gaudiego, miała wielu innych architektów. Jednym z nich był Lluís Domènech y Montaner, który sławą dorównywał Antoniemu. To jego artykuł pt En busca d'una arquitectura nacional (W poszukiwaniu architektury narodowej) uważany jest za manifest katalońskiego modernizmu. On również pozostawił wiele swoich dzieł, które do dzisiaj możemy podziwiać spacerując po mieście.

Wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO Palau de la Música Catalana to jedna z największych atrakcji dzielnicy La Ribera. Ceglane ściany ozdobione licznymi rzeźbami i ceramicznymi mozaikami są cechami charakterystycznymi twórczości Domènecha. Niepowtarzalnym elementem wystroju wnętrza jest świetlik w dachu sali koncertowej – kolorowy witraż w kształcie leja, który za dnia oświetla audytorium.

 

 

Inna pozycja z listy UNESCO to Hospital de la Santa Cruz y San Pablo, który powstał w latach 1902 – 1930, gdyż stary szpital w dzielnicy El Raval, w obliczu rozwijającego się dynamicznie miasta, zaczął pękać w szwach. Zajął 9 kwadratów, na które podzielono tereny poza murami starej Barcelony. Na ich powierzchni rozmieszczono 27 pawilonów, połączonych podziemnymi przejściami, dzięki którym przemieszczający się pomiędzy nimi pacjenci byli chronieni przed kaprysami pogody. Charakterystyczna architektura z czerwonej cegły, bogato zdobiona mozaikami i rzeźbami nawiązywały charakterem do czasów mauretańskich. Każdy pawilon poświęcony był leczeniu innych schorzeń. Szpital funkcjonował aż do 2004 roku, kiedy to z powodu pogarszającego się stanu technicznego kopuła pawilonu ginekologii runęła do poczekalni, a to spowodowało zawalenie się budynku aż do piwnic.
 
 




Spacerując po dzielnicy Eixample spotkamy wiele kamienic autorstwa Domènecha. Między innymi Casa Lleó Morera, Casa Fuster, Casa Thomas. W Parku Ciutadela stoi jedno z pierwszych dzieł architekta – Castillo de los Tres Dragones – który powstał jako restauracja na wystawę światową w 1888 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz